Skip to content

Μια ιστορία απο την άγρια δύση.

Μαρτίου 29, 2008

Αν το πρόσφατο match up μεταξύ των Warriors και των Lakers είναι έστω και στο ελάχιστο μια μικρή γεύση από τι θα μπορούσε να προσφέρει σαν θέαμα η δυτική περιφέρεια, τότε τα επικείμενα playoffs θα είναι όντως όσο θεαματικά και τρελά τα διαφημίζει -προαναγγέλλει το ΝΒΑ. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε ένα σπάνιο back to back match up, στις 23 και 24 Μαρτίου, όπου η κάθε ομάδα επισκέφτηκε το «σπίτι» της άλλης.

Μετά και το 2ο match, την νίκη των Lakers ύστερα από παράταση , την οποία σημάδεψε ένα αμφισβητούμενο επιθετικό foul στα τελευταία δευτερόλεπτα, βγήκαν δύο ξεκάθαρα συμπεράσματα:

1// Για όλους όσους θεωρούν τον Kobe Bryant , MVP lock, οι Lakers δύσκολα θα πάνε βαθιά στα playoffs χωρίς τον Pau Gasol και τον Andrew Bynum σε 100% ετοιμότητα.

2// Οι Warriors θα είναι και φέτος η ομάδα που όλοι θέλουν να αποφύγουν, τουλάχιστον στον πρώτο γύρω των playoffs. Πλέον έχουν πάρει τη θέση που παλιότερα κατείχε το Phoenix ως η πιο ευχάριστη στο «μάτι» run and gun ομάδα της δύσης. Οι Warriors έχουν την δυνατότητα να βγάζουν στο γήπεδο μία ένταση, η οποία τροφοδοτείτε κατά κύριο λόγο από τους Baron Davis και Stephen Jackson και μεταδίδεται στους συμπαίκτες τους, με απίστευτα καλάθια κυρίως στο 4ο 12λεπτο, που δύσκολα μπορεί να αντιμετωπιστεί από οποιαδήποτε ομάδα. Το «ακούραστο» και γρήγορο στυλ παιχνιδιού των Warriors μπορεί να αναγκάσει τις αντίπαλες ομάδες να αγωνιστούν με ασυνήθιστο για αυτές τρόπο και ίσως να τις αναγκάσει σε βιαστικές πάσες και σουτ.

Golden State Warriors 115 @ Los Angeles Lakers 111

Ένα από τα δύο πιο σημαντικά match up του αγώνα.

Στις 23 Μαρτίου οι Warriors ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι σημειώνοντας 72 πόντους στο ημίχρονο ενώ παράλληλα οι Lakers ήταν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές, βιώνοντας το χειρότερο ημίωρο της φετινής σεζόν. Στην προσπάθεια τους να ακολουθήσουν το ρυθμό των Warriors, υπέπεσαν σε 14 λάθηMonta Ellis και έμεινα θεατές στις προσπάθειες των και Stephen Jackson που σκόραραν ανενόχλητοι το ένα καλάθι μετά το άλλο. Στο ξεκίνημα του 3ου 12λέπτου οι Warriors βρέθηκαν να έχουν προβάδισμα 26 πόντων.

«Το παιχνίδι τους είναι πολύ ανορθόδοξο, είναι σαν να παίζεις αντίπαλος με «ντοπαρισμένους» τους Phoenix Suns Kobe Bryant όταν ρωτήθηκε για τους Warriors. «Όλοι οι παίκτες τους μπορούν να σουτάρουν. Όλοι οι παίκτες τους μπορούν να τριπλάρουν, όλοι μπορούν να πασάρουν. Είναι λίγο απίστευτο αυτό που συμβαίνει.»

Παρόλα αυτά, όσο διασκεδαστικοί και αν φαίνονται αυτοί οι Warriors , άλλο τόσο εκνευριστικοί μπορούν να γίνουν. Οι Warriors κατάφεραν να χάσουν το προβάδισμα των 26 πόντων που κατείχαν στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου. Στα μέσα του 4ου 12λεπτου όταν σταμάτησαν να μπαίνουν τα σουτ, οι Lakers του Kobe και του Fisher κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Οι Warriors όμως χαμογέλασαν στο τέλος αφού με δύο τρίποντα του Stephen Jackson πήραν τη νίκη μέσα στο Los Angeles με 115-111.

Το δεύτερο πιο σημαντικό match up 😛

Σε αυτό το παιχνίδι οι Warriors είχαν ίσως ένα παραπάνω κίνητρο αφού χρειαζόταν αυτή τη νίκη πολύ περισσότερο από τους Lakers για να παραμείνουν εντός playoff αφού κατέχουν την τελευταία θέση στη δυτική περιφέρεια και όπως φαίνεται θα μάχονται για αυτή μαζί με το Denver μέχρι το τέλος της σεζόν. Η συνολική εικόνα που μας άφησε το παιχνίδι ήταν ότι οι Warriors μπορούσαν οποιαδήποτε στιγμή να διασπάσουν την άμυνα των Lakers και να προκαλέσουν προβλήματα με match ups σε όλες τις θέσεις.

Los Angeles Lakers 123 @ Golden State Warriors 119

Αν δεν τρέξει αίμα, δεν είναι φάουλ.

Στις 23 Μαρτίου, στο δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως ακριβώς το προηγούμενο. Οι Warriors ξεκίνησαν δυναμικά, έχοντας το προβάδισμα στο ημίχρονο, με 20 προσωπικούς πόντους του Baron Davis (ο οποίος δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στον πρώτο αγώνα). Όμως ακόμα και με ελλείψεις οι Lakers δεν έδειξαν διατεθειμένοι ούτε στιγμή να χάσουν και το δεύτερο παιχνίδι.

Οι Lakers βρίσκονται πίσω 11 πόντους στο ημίχρονο, έχοντας όμως σε εκπληκτική μέρα τον Lamar Odom (23 πόντοι 21 ριμπάουντ 5 ασίστ 5 τάπες). Το παιχνίδι έχει γίνει πια πολύ «σοβαρό» και το 4ο 12λεπτο έχει την ένταση και την ποιότητα ενός αγώνα playoff. Το προβάδισμα εναλλάσσετε συνεχώς και όσοι παρακολουθούν τον αγώνα γίνονται μάρτυρες ηρωικών και θεαματικών καλαθιών . Το παιχνίδι γίνεται σκληρό και έχει ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του Kobe στο πρόσωπο από ένα φάουλ του Baron Davis, το οποίο όμως δεν τον κράτησε παραπάνω από 65 δευτερόλεπτα εκτός παιχνιδιού (μέχρι να περιθάλψει κάποιος γιατρός την πληγή του στο μάγουλο).

Οι προπονητές των δύο ομάδων, Don Nelson και Phil Jackson, λειτουργούν και αυτοί σαν να παίζεται το 7ο παιχνίδι σειράς playoff κρατώντας μέσα στο γήπεδο μέχρι το τέλος, ο πρώτος, τους Davis και Jackson και ο δεύτερος τους Bryant και Odom για 53 λεπτά.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού οι Lakers φαίνεται να έχουν το επάνω χέρι με ένα προβάδισμα 9 πόντων, το οποίο όμως δεν αργούν να χάσουν με τους Warriors να προσφέρουν ουσία και θέαμα: με δύο κλεψίματα, ένα 360 layup του Monta Ellis πάνω από τον Kobe Bryant και ένα tipin μετά από συμφόρηση στη ρακέτα των Lakers.

Παράταση

Στην παράταση και ενώ η κούραση έχει καταβάλει και τις δύο ομάδες , οι Lakers φαίνονται να έχουν λίγο παραπάνω ενέργεια από τους Warriors και αυτή τη φορά είναι αυτοί που θα δοκιμάσου να βομβαρδίσουν την αντίπαλη ομάδα με τρίποντα έχοντας μπροστάρηδες τους Derek Fisher και Sasha Vujacic.

Μετά από αυτό, συμβαίνει το πιο μελανό σημείο του παιχνιδιού που ίσως έμελε να κρίνει τον αγώνα . Ο Monta Ellis χρεώνεται με επιθετικό φάουλ σε νεκρό χρόνο και ενώ οι Warriors έχουν την μπάλα από πλάγια για την επίθεση. Παρά τα επανειλημμένα replay από τα κανάλια που μεταδίδουν το παιχνίδι εκείνη τη στιγμή, οι δύο βολές που ακολουθούν σφραγίζουν το παιχνίδι και ο φωτεινός πίνακας γράφει 123-119 για τους Lakers.

Μετά το παιχνίδι ο Derek Fisher μίλησε στους δημοσιογράφους για τον αγώνα: «Δεν πίστευα ότι θα σφυρίξουν φάουλ οι διαιτητές στη συγκεκριμένη φάση. Ήταν απλός δύο παίκτες που έτυχε να πέσουν κάτω. Όταν άκουσα τον διαιτητή να σφυρίζει με έπιασε απροετοίμαστο … δεν νομίζω πως πρέπει ρίξουμε το φταίξιμο σε οποιονδήποτε, αυτό που είδε ο διαιτητής (Bob Delany) στη συγκεκριμένη φάση ήταν ότι τον Ellis να έχει τα χέρια του τοποθετημένα στο στήθος μου, όπως ακριβώς και συνέβη.».

Ο Derek Fisher έδωσε τη νίκη στην ομάδα του χρησιμοποιώντας το ταλέντο του στην υποκριτική.

Όλο αυτό ήταν μια περίληψη του τι συνέβη 3 μέρες πριν, στα δύο ίσως πιο διασκεδαστικά παιχνίδια της σεζόν τα οποία ευχόμαστε σαν λάτρεις του «όμορφου» basketball να έχουμε την τύχη να ξαναδούμε και κατά τη διάρκεια των playoffs. Φυσικά για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα οι Warriors να εξασφαλίσουν τη θέση τους για τα playoffs και οι Lakers να καταφέρουν να παρατάξουν μια υγείης ομάδα.

Πηγή: Realgm.com